Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/vhz.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/vhz.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Typowe wymiary okien PCV

Standardowe wymiary okien PCV

Dość często stosowanym podziałem okien plastikowych jest rozróżnianie ich na typowe i nietypowe. Określenia te związane są z wymiarowaniem okien. Dzięki temu wiadomo, że okna typowe będą miały pewne określone wymiary dzięki którym bez problemu można stosować stolarkę PCV zamiast drewnianej.

Co prawda nie istnieje żadna zasada czy prawo, które określa że okno powinno mieć taką a taką szerokość oraz wysokość. Jest natomiast norma branżowa BN-85/7153-02, która mówi o wymiarach okien typowych. Przyjęto je już dawno temu i są stosowane od długiego czasu. Natomiast zawsze podając wymiary, niezależnie czy chodzi o okno typowe czy nietypowe, zaczyna się od szerokości. Drugi wymiar  będzie oznaczał więc wysokość. Jest to o tyle istotne, że właśnie taka kolejność podawania wymiarów jest powszechnie przyjęta w branży okiennej. Wszyscy więc stosują ją w ten sam sposób, zarówno producenci okien, jak i sprzedawcy czy klienci. Ponad to wymiary podaje się zawsze w milimetrach.

Istnieje cały zestaw wymiarów oraz funkcji typowych okien plastikowych. Jeśli więc jakiegoś wymiaru nie ma w odpowiedniej tabeli można uznać okno za nietypowe. Tego typu tabela powinna ujmować typ, szerokość i wysokość okna oraz sposób jego otwierania i ilość skrzydeł. Okazuje się jednak, że u różnych producentów tego typu zestawienie może się trochę różnić. Niektórzy na przykład zaokrąglają szerokość i wysokość. Wówczas zamiast na przykład 1765 x 1635 mm okno będzie miało wymiary 1760 x 1630 mm. Producenci mogą też zmieniać ilość skrzydeł. Załóżmy, że jakiś typ okna standardowo jest dwudzielny, a ktoś wprowadza jego wersję jednodzielną. Zdarzają się też modyfikacje związane z funkcjami okien, na przykład dodawana jest funkcja uchylno-rozwierana. Co to wszystko właściwie oznacza? Czy można w takim razie powiedzieć z pełnym przekonaniem, że istnieje coś takiego jak okna typowe? Właściwie najbezpieczniej jest stwierdzić, że każdy producent ma swoje własne zestawienie takich okien i może się ono różnić od tabeli okien typowych innego producenta. Przed dokonaniem gdziekolwiek zakupu trzeba to dokładnie sprawdzić, a nie bazować tylko na podaniu typu okna.