Montaż okien z PCV

Wybór i kupno okien to jedno, ale trzeba je jeszcze zamontować by mogły spełniać swoje funkcje. Niektórzy producenci uwzględniają od razu w cenie okna jego montaż. Jeśli natomiast trzeba zorganizować go na własną rękę warto zatrudnić do tego dobrych fachowców.

Źle zamontowane okno może być nieszczelne i w związku z tym będzie dochodziło do niepotrzebnych strat energii cieplnej w domu. Poza tym ewentualne hałasy z zewnątrz nie będą wystarczająco tłumione. Kolejne niebezpieczeństwo to powstawanie wilgoci i grzybów. Są to chyba wystarczające powody, aby zadbać o profesjonalny montaż okien. Specjalista powinien go rozpocząć od sprawdzenia z jakiego rodzaju murami ma do czynienia i jaki w związku z tym sposób mocowania okien wybrać. Jeśli chodzi o okna z PCV można użyć do tego stalowych kotew lub odpowiednich kołków rozporowych. W przypadku montowania okna za pomocą kotew trzeba je najpierw przymocować do ramy okna. Następnie okno umieszcza się w przeznaczonym na nie otworze i prawidłowo ustawia. Wtedy można już przystąpić do montowania kotew stalowych w murze. Na tym etapie potrzebne będą kołki rozporowe, za pomocą których właśnie przytwierdza się kotwy do muru.

Można też zamontować okno tylko przy użyciu kołków rozporowych. Trzeba wówczas po ustawieniu okna w otworze na nie użyć wiertarki z przedłużonymi wiertłami, tak aby przewiercić od razu profil okna i część muru. Należy przewiercić je w taki sposób w kilku wyznaczonych miejscach. Następnie umieszcza się tam kołki rozporowe, które łączą ze sobą okno i mur. Kiedy okno będzie już zamocowane należy je porządnie uszczelnić. Dzięki temu potem zupełnie wystarczająca będzie zwyczajna regulacja okna, dzięki której okno nie będzie przepuszczało hałasu, powietrza czy wody. Bardzo istotne jest to, aby materiał izolacyjny położony był dokładnie i bez opuszczenia żadnego miejsca. Poza tym niezbędna będzie taśma uszczelniająca, która jest sprężysta i nie przepuszcza wody. Od zewnątrz natomiast szczelinę pomiędzy oknem a murem wypełnia się pianką poliuretanową. Kolejny krok to nałożenie tynku – zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Kiedy tynk wyschnie kładzie się ostatnią warstwę uszczelniającą po to, aby tynk dookoła okna nie pękał.  Będzie to możliwe dzięki silikonowi neutralnemu.